Mis on parim viis nohu sümptomite leevendamiseks?

Juhul, kui oleme terved, siis ei pruugi me seda lihtsalt märgata, kuid erinevate ninaga seotud haiguste korral (viiruslik nohu, kroonilised ning ägedad ninakõrvalkoobaste põletikud, allergiline nohu) võib toodetava nohu kogus tõusta ning muutuda sitkemaks, mille tõttu selle eemaldamine ninast ja ninakõrvalkoobastest võib olla raskendatud.

Olenemata sellest, mis on nohu tekke põhjustaja, tekitab liigne nohu ja nina limaskesta turse erinevaid kaebusi nagu: vesine ja kinnine nina, peavalud, lõhna ja maitsemeele nõrgenemine, stress ja unetus. Need mõjutavad meie igapäevaseid toimetusi ning ellu panustamise võimet ehk madaldavad meie elukvaliteeti.

Parema enesetunde saavutamiseks leidub apteegis palju erinevaid vahendeid, millega leevendada nohu sümptomeid: ninaloputusseadmed, ookeanivee spreid, toimeainepõhised spreid, -tabletid ja -siirupid. Enne aga, kui hakkad tegema valikut, siis veendu, et valitud tooted oleksid efektiivsed ning tervistsäästvad.

Mitmed käsimüügis olevad ravimid leevendavad küll nohu sümptoemid, kuid pikaajalisel kasutamisel võivad põhjustada olulisi kõrvaltoimed (nt ksülometasoliini sisaldavad ninaspreid ja pseudoefedriin tableted).

Teadusuuringute kohaselt peetakse nina loputamist soolalahusega efektiivseks ravimeetodiks nohu sümptomite leevendamisel, mis ühtlasi aitab tõsta ka elukvaliteeti. Nina loputamine on tegevus, kus vedelik liigub ühest ninasõõrmest sisse ning väljub teisest. Kuna õige nina loputamine on mugav, valutu ning kontrollitud tegevus, ei saa seda võrrelda näiteks peopesalt soolalahuse ninna tõmbamisega, mis on küllaltki ebameeldiv ning mõnevõrra ohtlik.

Nina loputamine Capsteriga

Kuna nimetatud ravimeetod on efektiivne ning kahjulike kõrvalmõjudeta, saab seda kasutada pikaajaliselt, ilma et see kahjustaks nina limaskesta. Seetõttu on see eriti sobilik nii lastele, lasteootel naistele ning ka imetavatele emadele, kui ka inimestele, kellel esineb allergia või kõrvalnähud muude nohuravimite korral. Nina loputamist on tugevalt soovitatud ka väljaandes “European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2012”, mis on üldine kõrva-nina-kurguarstide ravijuhend ägeda ja kroonilise nohu, sealhulgas allergilise nohu korral.

Tähelepanu tuleb pöörata ka nina loputamise efektiivsele vormile!

Turul on olemas palju erinevaid seadmeid, mida soovitatakse nina loputamiseks. Osad seadmed võimaldavad efektiivset ninaloputust, kuid teised mitte või siis ainult niisutavad nina.

Teadusuuringute kohaselt leevendavad sümptomeid parimal viisil need seadmed, mis

  • võimaldavad loputada mõlemat nina poolt vähemalt 100–200 ml soolalahusega
  • võimaldavad nina loputamist madala positiivse survega

Efektiivne nina loputamine aitab edukalt ninast ja ninakõrvalkoobastest eemaldada paksemat nohu ja koorikuid, vähendades sinna kogunenud bakterite, viiruste ja allergeenide hulka alandades sellega põletikku ning taastades limaskesta loomuliku funktsiooni.

Kuna ookeanivee preparaatides ning spreides on maksimaalselt 150 ml soolalahust, mida ei kasutata ära ühe loputuskorraga, võib öelda, et nende seadmetega ei ole võimalik efektiivselt nina loputada. Lisaks on turul ka teisi loputusseadmeid, mis on madala efektiivsusega (nt ninaloputus kannud), sest loputamisel puudub piisav positiivne surve, mis aitaks ninakäigud korralikult puhastada.

Nina loputamiseks sobib kasutada soolavee lahust, mis on isotooniline (nt 0.9%-ne NaCl lahus ) või sellest kõrgem (hüpertooniline lahus). Kuigi loputuslahuse valmistamiseks sobib ka tavaline jodeerimata meresool, tekitab see osadel inimestel loputamisel ebamugavustunnet. Selle vähendamiseks võib loputuslahusesse lisada puhverdavaid ained nagu näiteks söögisooda.

Enne nina loputamist pane tähele!

Tuleks jälgida, et nina loputamiseks kasutav vesi (loputamiseks sobib ka tavaline puhas kraanivesi) ja kõik seadmed oleksid puhtad, kuna muidu toimub nina saastumine vees ja loputamiseks kasutavate vahendite peal leiduvate bakteritega.

Kokkuvõtteks

Õige seadmega nina loputamine on soodne, efektiivne, teaduspõhine ja kahjulike kõrvalmõjudeta ravimeetod, mida kasutada mitmete erinevate nii ägedate kui krooniliste ninahaiguste ja -probleemide korral.