Ninaloputuskann või ninaloputusseade? Mis on efektiivne nina loputamine ja miks seda üldse teha?

ninaloputuskann

Mis on nina loputamine?

Enne, kui hakkame võrdlema, mille poolest erineb survepõhine ninaloputaja ja ninaloputuskann, on vajalik aru saada, mis on nina loputamine ja mis eesmärki see täidab. Nina loputamine on meditsiiniteaduse poolt põhjalikult uuritud ravimeetod erinevate nohu- ja ninaprobleemide ravis. See on efektiivne ning sellel puuduvad kahjulikud kõrvalmõjud.

Nina loputamine on sisuliselt nina mehhaaniline pesu, mille korral loputuslahus liigub survega ühest ninasõõrmest sisse ja teisest välja. Et nina loputamine saaks toimuda, peab loputamiseks kasutatav toode sulgema ninasõõrme hermeetiliselt ehk täielikult ja tihedalt. Vastasel korral voolab loputuslahus samast sõõrmest tagasi välja, kust teda üritatakse sisse pumbata. Näiteks selliste toodetega, mille otsas on terav ja koonuseline  ninasprei otsik, pole võimalik ninaloputust teostada.

Nina loputamise juures on kõige olulisemad suur loputuslahus (250 – 500ml) ning madal positiivne surve

Nina loputamise eesmärk on ninaõõnsustest ja kõrvalkoobastest välja uhuda sinna mittekuuluv, milleks võivad olla liige nohu ehk sekreet, koorikud, allergeenid või tolmuosakesed. Samuti niisutab loputuslahus nina limaskesta ja vedeldab nohu, et seda oleks kergem välja nuusata (või loputada).

Suur loputuslahuse kogus ja madal positiivne surve on olulised just seepärast, et lahusel oleks võimalik jõuda ninaõõnsustesse ja ninakõrvalkoobastesse maksimaalsel määral ja võimalikult kaugele, enne kui seesama lahus teisest ninasõõrmest välja voolab. Erinevad uuringud on välja toonud, et just suur loputuslahuse kogus ja madal positiivne surve on need, mis teevad ninaloputuse efektiivseks.

Siinkohal on oluline märkida, et suur loputuslahuse kogus on näiteks 500ml ning madalat positiivset survet tekitavad ninaloputusseadmed, mida on võimalik pigistada või millel on elektrooniline komponent, mis seda survet tekitab.

Ninaloputuskann või survepõhine nina loputaja? Milline on parem ja miks?

Ninaloputuskannud on nina loputamiseks mõeldud tooted, mille loputuslahuse mahutavus on enamasti kuni 300ml ning nina loputamiseks tekib surve gravitatsiooni mõjul. See tähendab, et surve tekitab vedeliku mass ninaloputuskannu sees koosmõjul gravitatsiooniga. See ei ole hea, sest mida vähemaks jääb loputustegevuse käigus vedelikku, seda väiksemaks jääb ka surve ning loputuslahus ei jõua nii kaugele kui näiteks madala positiivse survega (näiteks pigistatava) loputusseadme korral.

Lisaks surve kadumisele vedeliku vähenedes, muutub loputamine väga keeruliseks, kui nina on turses või kinni, sest gravitatsioonil põhinev surve pole piisav, et loputuslahus läbi nina voolama hakkaks, rääkimata võimalusest jõuda kaugematesse ninaõõnsustesse ja kõrvalkoobastesse. Piisava surve puudumine ongi peamine põhjus, miks vastavalt teadusuuringutele tuleks eelistada ninaloputuskannule pigistatavat või elektrooniliselt survet tekitavat loputusseadet. See on lihtsalt efektiivsem, sest lahus jõuab ninaõõnsustes ja kõrvalkoobastes kaugemale.

Anneliis Tamre, Capsteri survepõhise loputaja kasutaja: “… Olles eelnevalt kasutanud erinevaid ninaloputuskanne, ei olund ma kindel kas Capster on parem variant (loptuskannud ei ole eriti mugavad). Pärast mõnda aega kasutamist sain aru, et Capsterit on väga mugav kasutada ja lihtne kaasa võtta. Kõige rohkem vist meeldibki see, et see on väike ja kaasaskantav. Lisaks on ülimugav see, et soola portsjoni saab pudelisse valada (ei pea ise midagi mõõtma, ei soola ega vett) ja lihtne segada vaid pudelit loksutades. Liskas on Capsetriga ka laste ninade loputamine väga mugav. Kindlasti soovitaksin seda teistele kellel on nohuga probleeme…” (loe täismahus arvustust)

Mille vastu nina loputamine aitab?

Ägeda külmetusnohu ehk rahvakeeli põskkoopapõletiku korral pakub nina loputamine head sümptomaatilist leevendust. Kuna nina loputamisel isotoonilise lahusega puuduvad kahjulikud kõrvalmõjud, siis on see hea ravimeetod ka nendele, kellel ravimite tarvitamine on näiteks tervisliku seisundi tõttu vastunäidustatud.

Allergilise nohu korral aitab uuringute kohaselt suuremahuline loputus viia välja ninast allergeene, mis omakorda vähendab vajadust tarvitada allergiavastaseid ravimeid. Samal ajal pakub nina loputamine allergilise nohu korral ka sümptomaatilist leevendust.

Kroonilise nohu ehk kroonilise rinosinusiidi puhul on nina loputamine ravi üks nurgakividest. Retseptiravimite kõrval tõstab nina loputamine kroonilise nohuga inimestel märgatavalt elukvaliteeti.

Rasedusest põhjustatud nohu ja ninakinnisuse korral on nina loputamine üks parimaid ravimeetodeid just selle ohutuse pärast. Kuigi näiteks rasedusnohu on ajutine nähtus, siis selle mõju elukvaliteedile võib olla märkimisväärne. Raseduse ajal on aga ravivõimalused piiratud. Iga raviviisi potentsiaalse kasu juures peab hoolikalt kaaluma võimalikke riske loote tervisele ning leidma ohutuima meetodi, kuidas sümptomeid leevendada.

Nagu ka teiste terviseseisundite korral, kus ravivõimalused on piiratud, nii on ka raseduse korral nina loputamine üks parimaid ravimeetodeid. Uuringud on leidnud, et nina loputamine on raseduse ajal ohutu ning efektiivne meetod, millega leevendada rasedusnohu sümptomeid.

Miks on Capster hea ninaloputaja ja miks me selle üldse arendasime?

Capster on koostöös Eesti kõrva-nina-kurguarstidega arendatud ninaloputusseade, millega tahtsime teha nina loputamise lihtsamaks. Meie hinnangul puudus niivõrd heaks ravimeetodiks hea seadeldis, mis oleks kompatke, ülimalt vastupidav, steriliseeritav, pakuks efektiivset loputust ning oleks samal ajal väga lihtne kasutada.

Loe siit, mida arvavad kliendid Capsteri ninaloputajast.

Järgnevatel põhjustel on Capster meie arvates hea loputaja:

  1. Capster võimaldab efektiivset nina loputamist ehk madala positiivse surve ja suure loputuslahuse kogusega (500 ml).
  2. Capster on valmistatud meditsiinilisest silikoonist. See on väga vastupidav materjal, mida saab steriliseerimise eesmärgil keeta. Seda on aeg-ajalt vaja teha, sest loputusseadmetes hakkavad ajapikku bakterid vohama, mistõttu soovitatakse mittesteriliseeritavaid loputusseadmeid vahetada iga kolme kuu tagant. Capster aga peab vastu aastakümneid.
  3. Capsteri sees on õhu- ja vedelikuvoolu reguleerivad klapid, mis teevad toote kasutamise lihtsaks ning ei lase saastunud vedelikul tagasi pudelisse pääseda.
  4. Capster on nii väike, et mahub taskusse. Kasutamiseks tuleb see ühendada tavalise 500ml plastikpudeliga. Näiteks reisile minnes on Capsteri ninaloputaja hügieenitarvete kotti visata. Pudeli leiab juba reisi sihtkohast.

Capsteri tooted on saadaval suuremates apteekides ning meie kodulehe kaudu.