Suuremahulised ninaloputused kui profülaktiline meede – kui palju on neist päriselt kasu?

Raivo Tamsalu / 18.12.2023 / Capster blogi

Terviseameti statistika kohaselt on haigestumine grippi ja gripilaadsetesse viirusnakkustesse endiselt kasvutrendis. Nende alla kuuluvad ka harlik külmetus ning koroonaviirus (COVID-19).

Kui on olemas lihtsaid tõenduspõhiseid meetodeid, millega haigestumise ohtu vähendada, siis on oluline neist teadlik olla, et soovi või vajaduse korral neid rakendada. Sellist profülaktilist potentsiaali omavad näiteks suuremahulised ninaloputused ja kurgu kuristamine soolveega.

Suuremahuliste ninaloputuste näol on tegu sisuliselt nina mehaanilise pesuga

Suuremahulisel ninaloputusel liigub suur kogus loputuslahust (näiteks 250 – 500 ml)  ühest ninasõõrmest sisse ja teisest välja. Loputuse käigus puutub lahus kokku nina limaskestaga ninaõõnes, ninaneelus ja ninakõrvalkoobastes.

Nina loputamine on sisuliselt nina mehaaniline pesu, mis aitab ninast välja uhuda sinna mittekuuluvat, milleks on näiteks liigne sekreet ehk nohu, viirusosakesed, allergeenid, antigeenid, põletikumediaatorid ja muu. Samuti niisutab loputuslahus nina limaskesta ja aitab vedeldada skereeti ehk nohu ninas. (1)

Oluline on ka tähelepanu pöörata, millistel tingimustel on suuremahulised loputused kõige tõhusamad. Kui suur loputuse kogus (250 – 500 ml) loputuskorra kohta tundub iseenesest mõistetavana, siis erinevad uuringud (2,3) on välja toonud pigistatava ninaloputustoote olulisust. See aitab loputuslahusel ninakõrvalkoobastes kaugemale jõuda.

Milline on nina loputamise ja kurgu kuristamise mõju ninna ja neelu sattunud viirustele?

Ülemiste hingamisteede viirused levivad enamasti piisknakkuse teel. Nad kinnituvad nina-neelu piirkonna limaskestale ja hakkavad seal paljunema. Mida suurem on viiruse hulk, seda tõenäolisem on haigeks jäämine ja haiguse raskem kulg (4).

Käesoleval aastal ajakirjas Frontiers in Public Health avaldatud uuringus (4) tuuakse välja, et suuremahulised ninaloputused ja kurgu kuristamine vähendavad märkimisväärselt viiruse hulka ehk viiruskoormust ninas ja neelus, neid piirkondi sõna otses mõttes loputades. Lisaks paraneb nina funktsioon ja limaskest saab niisutatud. Samuti tuuakse välja, et ka isotooniline soolalahus ise pärisib näiteks SARS-CoV-2 ehk koroonaviiruse paljunemist. Kõik see aitab kaasa, et ära hoida raskemat haiguse kulgu.

Kas profülaktilise nina loputamise ja kuristamisega on võimalik haigestumist vältida?

Vastavalt juba eelnevalt mainitud uuringule (4) on igapäevane nina loputamine ja kurgu kuristamine lihtsad ja kõigile kättesaadavad meetodid, kuidas ülemiste hingamisteede viiruseid ennetada ja nende sümptomeid leevendada, kui haigestumine toimub.

Väga oluline on mõista, et immuunsust tubli loputamise ja kuristamisega ei saavuta. Haigestumise tõenäosus on suhteline ja sõltub väga paljudest erinevatest teguritest: patsiendi vanus, tervislik seisund, viiruse hulk, liik ja tüvi, mis organismi satub jpm.

Sellegipoolest tasub külmetushaiguste hooajal igapäevaselt või vähemalt pärast rahvarohketes kohtades viibimist nina loputada ja kurk kuristada, et vähendada viiruse hulka juba siis, kui me veel ei teagi, et ta limaskestal paljuneda proovib. Nii vähendame haigestumise riski või põeme kergemaid sümptomeid, kui jäämegi haigeks.

Viited:

  1. Fokkens WJ, Lund VJ, Hopkins C, et al. European position paper on rhinosinusitis and nasal polyps 2020. Rhinology 2020 Feb 20;58(Suppl S29):1-464.
  2. Principi N, Esposito S. Nasal Irrigation: An Imprecisely Defined Medical Procedure. Int J Environ Res Public Health. 2017 May; 14(5): 516.
  3. Campos J, Heppt W, Weber R. Nasal douches for diseases of the nose and the paranasal sinuses–a comparative in vitro investigation. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2013 Nov;270(11):2891-9.
  4. Huijghebaert S, Parviz S, Rabago D, et al. Saline nasal irrigation and gargling in COVID-19: a multidisciplinary review of effects on viral load, mucosal dynamics, and patient outcomes. Front Public Health. 2023 Jun 16.