Õietolmuallergia ehk allergilise nohu ravi 2023. aastal

Raivo Tamsalu / 7.5.2023 / Capster blogi

Õietolmuallergia ehk pollinoos valmistab paljudele tõsiseid vaevuseid ning põhjustab allergiahooajal madalat elukvaliteeti. Peamised allergilise nohu ehk allergilise riniidi sümptomid on rohke vesine eritis ninast, ninakinnisus, aevastamine ning ka silmade sügelus. Oluline on olla kursis tänapäevaste ning tõenduspõhiste allergilise nohu ravimeetoditega, et leida parim viis allergiasümptomite kontrolli alla saamiseks.

Millel põhineb käesolev allergilise nohu artikkel?

Käesolev artikkel põhineb äsja, 2023. aasta märtsis avaldatud allergilise riniidi (allergiline nohu) konsensusdokumendil ehk teisisõnu ravijuhisel ( International consensus statement on allergy and rhinology: Allergic rhinitis – 2023 ). Dokumendis, mis on 568 lehekülge pikk, kirjeldatakse põhjalikult allergilist riniiti, selle erinevaid vorme ja ravi ning see põhineb kõige uuemal teadusel.

Siin artiklis oleme välja toonud allergilise riniidi esmased olulised ravisoovitused, mis põhinevad 2023. aastal avaldatud konsensusdokumendil. Seetõttu ei ole artiklis viiteid eraldi teadusuuringutele, kuna konsensusdokument koondab juba uusimaid ja kaalukamaid teaduspublikatsioone selles valdkonnas.

Millised on allergilise riniidi ehk nohu ja õietolmuallergia esmased olulised ravisoovitused?

Allergeenide vältimine

Kui võimalik, võib allergeenide vältimistaktika olla efektiivne meetod sümptomite vähendamisel. Päriselus tähendab see näiteks akende-uste kinnihoidmist, kui miski allergiat põhjustav õitseb või õietolmuste riiete eemaldamist õuest tulles ning juuste loputamist.

Suuremahulised ninaloputused

Parandab ninasümptomeid ja elukvaliteeti, vähendab suukaudsete antihistamiinide kasutamist. Hästi talutav ning suurepärase ohutusprofiiliga. Nina loputamine on efektiivne nii monoteraapiana (kasutatakse ainult seda) kui ka kombinatsioonis teiste ravimitega. Kuna nina loputamise näol pole tegu ravimiga, siis tuleks seda kindlasti rakendada allergilise nohu esmase ravimeetodina, kas üksi või lisanduva ravimeetodina, kui kasutatakse mõnda teist siin artiklis mainitud ravimit. Vaata siit, kuidas ja millega teha efektiivset ninaloputust.

Tänapäevased H1 suukaudsed antihistamiinikumid

Tänapäevased suukaudsed H1 antihistamiinikumid on kõige tavalisemad tableti kujul allergiaravimid, mis on käsimüügis saadaval ning vähendavad efektiivselt allergiasümptomeid. Sealjuures on oluline märkida, et kasutamine koos intranasaalsete kortikosteroididega (INKS: loe altpoolt) ei anna lisaefekti.

Ninna pihustatavad antihistamiinikumid

Tegu on samuti käsimüügiravimiga, millel on kiire toime algus. Ninna pihustatav antihistamiinkum on näidanud suuremat efektiivsust ninakinnisuse korral kui suukaudsed antihistamiinikumid. Lisaks on see efektiivsem silmasümptomite korral kui INKS.

INKS ehk intranasaalne kortikosteroidsprei

INKS ehk intranasaalne kortikosteroidsprei on pikaajaliselt kasutatav ravim, mille enamus versioonid on saadaval retseptiga. Sellegipoolest on tänaseks apteekidesse jõudnud ka käsimüügis olevad variandid.

INKS ninaspreid on efektiivsed allergilise riniidi nina- ja silmasümptomite leevendamisel. Uuringud on näidanud nende kõrgemat efektiivsust allergiasümptomite leevendamisel võrreldes suukaudsete antihistamiinikumidega.

Kombinatsioon: INKS + ninna pihustatav antihistamiinikum

Antud juhul on tegu kahe eraldiseisva ravimi kombinatsioonist, millest mõlemat eraldi on ülevalpool kirjeldatud. Kombinatsiooni INKS-ist ja ninna pihustatavast antihistamiinikumist võib kaaluda, kui ühest või teisest ravimist üksi pole kasu. Antud kombinatsiooni korral on toime algus kiire ning allergia sümptomite leevendus tõhusam kui kumbki ravim (INKS või ninasisene antihistamiinikum) eraldi.

Oluline on konsulteerida ka arsti ja/või apteekriga, et jõuda sobivaima kombinatsioonini allergilise nohu leevendamisel

Väga oluline on märkida, et ülaltoodud loetelus on tegu ravimitega (välja arvatud allergeenide välitmine ja suuremahulised ninaloputused), millel on kõrvalnähud ning mis ei pruugi sobida kõigile, sõltuvalt tervislikust seisundist ja vanusest. Sel põhjusel on alati oluline konsulteerida arsti ja/või apteekriga, et leida parimad ravimeetodid, millega õietolmuallergia sümptomeid efektiivselt leevendada.