Miks on nina kinni kogu aeg? Millest tekib pidev ninakinnisus ja kuidas nina lahti saada?

Raivo Tamsalu / 26.5.2021 / Capster blogi

Ninakinnisus on väga levinud. Kui see on põhjustatud külmetusest või mõnest muust ajutisest põhjusest (allergiad, rasedusnohu), siis kaob see aja möödudes ise. Suuremaks probleemiks on see, kui nina on kinni pidevalt ja pika-ajaliselt, pole teada, mis seda põhjustab ning üle see ei lähe. Sellisel juhul tuleks selle probleemiga aktiivselt tegeleda, sest krooniline ninakinnisus alandab olulisel määral elukvaliteeti.

Levinuim põhjus, millest pidev ninakinnisus põhjustatud on, isegi kui nohu pole

Üks levinumaid pideva ninakinnisuse põhjuseid on krooniline rinosinusiit. See on krooniline nina, ninakõrvalkoobaste ja nina limaskesta põletik, mis on väga levinud. 2011. aastal avaldatud uuringu põhjal (1) kannatab kroonilise rinosinusiidi käes 10.9 % eurooplastest ehk sisuliselt iga kümnes inimene.

Kroonilise rinosinusiidi diagnoosimiseks peab esinema 12 nädalat või enam, kas 1) ninakinnisus või 2) sekreedi ehk nohu eritumine ninast välja või neelu (ninaneelunohu). Lisaks võib esineda lõhna- ja maitsetaju vähenemist või kadu ning survetunnet või valu näopiirkonnas. Esinema peab kaks sümptomit, millest üks on ninakinnisus või nohu. Võivad esineda ka mõlemad (2). Nii ongi võimalik, et kroonilise rinosinusiidiga on peamiseks probleemiks ninakinnisus, aga nohu pole.

Mida saab ära teha, kui nina on kinni kogu aeg?

Suuremahulised ninaloputused 1-2 korda päevas, 250-500ml lahust korraga

Nina loputamine on teaduspõhine ja tõhus ravimeetod ninakinnisuse, nohu ja teiste ninaprobleemide efektiivseks leevendamiseks (3). Kroonilise rinosinusiidi poolt põhjustatud pideva ninakinnisuse korral on nina loputamine kõige uuemates ravijuhistes kindalt soovitatud ravimeetod (2, 4). 2020. aastal avaldatud raviülevaates (European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps) algabki kroonilise rinosinusiidi ravi iseseisvate ninaloputustega ning täiendavate ravimeetodite üle otsustatakse, kui esmane ravi pole piisavat tulemust andnud (2)

Allolevas videos on näha, kuidas näeb välja efektiivne, suuremahuline nina loputamine survepõhise (pigistatava) ninaloputusseadmega.

Videoklipist on näha, kuidas lahus läheb ühest ninasõõrmest sisse ja tuleb teisest välja. Protsessi korratakse seejärel teise ninasõõrmega ning kokku toimub üks loputus korraga 500 ml isotoonilise lahusega. See on oluline sellepärast, et lahus jõuaks ka ninakõrvalkoobastesse (5).

Oluline on ka mainida, et efektiivset nina loputamist ei saa teostada merevee- ja ookeaniveespreidega, sest puudub vajalik otsik, mis ninasõõrme hermeetiliselt kataks, et lahus saaks liikuda ninakõrvalkoobastesse ja teisest ninasõõrmest välja. Samuti on nende toodete mahud harilikult 30 – 150 ml, mis viitab, et loputusteks need mõeldud pole.

Nina loputamine pole kindlasti võluvits, mis koheselt ja alatiseks probleemid ninakinnisusega kaotab. Nagu ka ninakinnisus on pidev, peab olema ka loputamine pidev. Et nina loputamisest oleks kasu, tuleks seda teha igapäevaselt, pikema perioodi vältel ning tulemustele võiks esmase hinnangu anda paari nädala või kuu möödudes. Kroonilise rinosinusiidi ravis on ninaloputused kestev ravimeetod (2) ning 2021. aastal avaldatud rahvusvahelises raviülevaates on soovitatud ninaloputusi teha rohkem kui 8 nädalat järjest (4).

Oluline on leida enda jaoks sobiv toode, mis aitaks loputused muuta rutiinseks harjumuseks, et seeläbi elukvaliteeti kõrgel hoida.

Ravi intranasaalse ehk ninna pihustatava kortikosteroidspreiga (retseptiravim)

Kui ninaloputustest üksi ei piisa, siis tuleks pöörduda pere- või kõrva-nina-kurguarsti poole, kes korraldab edasise ravi. Kui pidev ninakinnisus on põhjustatud kroonilisest rinosinusiidist, siis enamasti määratakse igapäevaste ninaloputuste kõrvale ravi intranaalse kortikosteroidspreiga. Tegu on ninna pihustatava retseptiravimiga, mis on samuti kroonilise rinosinusiidi ravis üks nurgakivisid (2).

Tänapäevsed intranasaalsed kortikosteroidspreid on pikaajaliseks kasutamiseks mõeldud tõhusad ravimid, millel on üldiselt vähe kõrvalnähte (6). Kroonilise rinosinusiidi ravis vähendavad need ninakinnisust ja teisi kroonilise rinosinusiidi sümptomeid (2, 4), tõstes seeläbi elukvaliteeti.

Kui ka lisandunud ravi kortikosteroididega tulemust ei anna, peaks edasine ravikorraldus kindlasti toimuma erialaarsti ehk kõrva-nina-kurguarsti juures. Seal tehakse kõik vajalikud uuringud, sealhulgas endoskoopia, ning arst korraldab edasise ravi.

Viited

  1. Hastan D, Fokkens WJ, Bachert C, et al. Chronic rhinosinusitis in Europe – an underestimated disease. A GA2LEN study. Allergy. 2011 Sep;66(9):1216-23.
  2. Fokkens WJ, Lund VJ, Hopkins C, et al. European position paper on rhinosinusitis and nasal polyps 2020. Rhinology 2020 Feb 20;58(Suppl S29):1-464.
  3. Tomooka LT, Murphy C, Davidson TM. Clinical study and literature review of nasal irrigation. Laryngoscope. 2000 Jul;110(7):1189-93.
  4. Orlandi RR, Kingdom TT, Smith TL, et al. International consensus statement on allergy and rhinology: rhinosinusitis 2021. Int Forum Allergy Rhinol. 2021 Mar;11(3):213-739.
  5. Bastier PL, Lechot A, Bordenave L.  Nasal irrigation: From empiricism to evidence-based medicine. A review.  Eur Ann Otorhinolaryngol Head Neck Dis. 2015 Nov;132(5):281-5.
  6. Plaas M, Kasenõmm P. Rinosinusiidi diagnostika ja ravi – ülevaade ravijuhenditest ja konsensusdokumentidest. Eesti Arst 2017; 96(10):597–604.