ALLERGILNE NOHU: teaduspõhine ravimeetod, mida paljud ei tea

Raivo Tamsalu / 10.6.2020 / Capster blogi

Allergiline nohu vaevab paljusid

Allergiline nohu ehk allergiline riniit põhjustab umbes kümnel protsendil Eestlastest igapäevaelu häirivaid sümptomeid. Allergiline nohu ehk riniit põhjustab tugevaid sümptomeid, mille hulka kuuluvad: rohke vesine eritis ninast, nina sügelemine, ninakinnisus, aevastamine (meenutab väga külmetusnohu), pisaravool, silmade punetus ja sügelemine (1).

Tavapärane ning tuntud ravi allergia puhul koosneb peamiselt allergeenidega kokkupuutest hoidumisest ning allergia vastastest ravimitest. Eesti Allergialiit on enda postituses välja toonud põhilised allergiavastased ravimid (1). Nende hulka kuuluvad näiteks käsimüügis olevad antihistamiinikumid ja enamasti retseptiravimite hulka kuuluv toopiline ehk ninna pihustatav hormoonsprei. Mis on aga parim looduslik abivahend allergilise nohu puhul, mis on teaduslikult tõestatud ja ka päriselt aitab?

Nina loputamine on parim looduslik ravimeetod allergilise nohu puhul, mis on teaduslikult tõestatud ja ka päriselt aitab

Capster on Eesti toode, millega on lihtne efektiivset ninaloputust teostada. Vaata Capsteri Stardipakki siit.

Nina loputamine on meditsiiniteaduse poolt põhjalikult uuritud, turvaline ja tõhus ravimeetod (2). Nina loputamine on sisuliselt nina mehaaniline pesu, mille korral uhutakse ninast läbi korraga 300 – 500ml isotoonilist loputuslahust. Allergilise nohu korral on nina loputamist raske alahinnata.

Allergilise nohu puhul on nina loputamine tugevalt soovitatud tegevus, sest parandab märkimisväärselt allergiasümptomeid, muutes olemise paremaks. Seda kinnitab ka 2018. aastal avaldatud konsensusdokument (3), mis hindas allergilise riniidi erinevaid ravivõimalusi ning andis nina loputamisele tugeva soovituse allergilise nohu ravis.

2018. aastal avaldatud allerilise nohu ravi ülevaates (3) toodi välja, et nina loputamine vähendab allergiast tulenevaid sümptomeid, tõstab elukvaliteeti ning aitab ninast eemaldada allergeene. Sealjuures on nina loputamisel suurepärane ohutusprofiil.

Nina loputamise kõige efektiivsem vorm: surve + suur kogus (300 – 500 ml) loputuslahust

Meie postituses teemal, miks soovitavad arstid nina loputada, tõime välja kriteeriumid, millele vastab efektiivne nina loputamine. Tooteid, mida soovitatakse nina loputamiseks on palju. Siiski pole mõned neist selleks sobivad või ei võimalda kõige efektiivsemat loputusmeetodit. Õnneks on kriteeriumid efektiivseks loputuseks üsna lihtsad ja loogilised:

Eeltingimus nina loputamiseks: tegu peab olema nina loputamist võimaldava tootega (mitte ninasprei)

Nina loputamiseks kasutatav toode peab katma täielikult ninasõõrme (4). Vastasel korral voolab loputuslahus ninast välja samast sõõrmest, kust seda üritatakse ninna suunata. Näiteks hariliku ninasprei otsik jätab ninasõõrme ja sprei otsiku vahele ümberringi palju ruumi ja nii voolabki loputuslahus paraku samast sõõrmest tagasi välja.

Kui nina loputamiseks on sobiv toode olemas, siis on vaja täita kaks lihtsat kriteeriumit, et loputus oleks maksimaalselt efektiivne:

Esimene kriteerium: Efektiivseks nina loputuseks peab olema suur kogus loputuslahust (näiteks 500ml)

Rinosinusiidi (ninaõõne ja ninakõrvalkoobaste põletik) ehk lihtkeeli nohu ravi kokkuvõtvas artiklis tuuakse välja, et parema ravitoimega suuremahulist loputamist tuleks eelistada väikesemahulistele ninaspreidele (5). Uuringutes on ka välja toodud, miks see nii on.

Suuremahulise loputuse eelistamise põhjus on jällegi väga lihtsasti arusaadav. Mida suurem on ühe ninaloputuse lahuse kogus, seda suurem on ala, kuhu loputuslahus jõuab (2). Kuna nina loputamise üks eesmärkidest on loputada välja sinna mittekuuluv (nohu, allergeenid, tolmuosakesed), siis tahame kindlasti, et loputuslahus jõuaks ninaõõnsustes ja ninakõrvalkoobastes võimalikult kaugele. Seda aitabki saavutada suur lahuse kogus ühe loputuskorra kohta. Lisaks on enamike nina loputamise otstarbeks mõeldud toodete mahutavus 250 – 500ml. Siinkohal kehtib ka põhimõte “mida rohkem seda uhkem” (2). Selle tõttu ongi Capsteri ninaloputusseade mõeldud kasutamiseks tavaliste 500ml plastikpudelitega.

Teine kriteerium: Efektiivseks nina loputamiseks peab olema madal positiivne surve (pigistatav toode, mitte ninaloputuskann)

Suurest loputuslahuse kogusest ainuüksi ei piisa. Et loputus oleks maksimaalselt efektiivne, peab olema ninaloputusseade pigistatav (4). See võimaldab tekkida madalal positiivsel survel, mis aitab jällegi viia lahuse võimalikult kaugele ninaõõnsustesse ja ninakõrvalkoobastesse (6,7). Capsteri ninaloputusseadmega kasutatavaid plastikpudeleid saab kokku pigistada pumpavate liigutustega, mis tagab madala positiivse surve, mida on vaja efektiivseks ninaloputuseks. Selle kohta, miks ninaloputuskannud mittepigistatavate toodetena niivõrd efektiivsed pole, saab täpsemalt lugeda siit.

Viited:

  1. Jürisson M. Kevadine allergia. Eesti Allergialiit 2017.
  2. Bastier PL, Lechot A, Bordenave L.  Nasal irrigation: From empiricism to evidence-based medicine. A review.  Eur Ann Otorhinolaryngol Head Neck Dis. 2015 Nov;132(5):281-5.
  3. Wise SK, Lin SY, Toskala E, et al. International Consensus Statement on Allergy and Rhinology: Allergic Rhinitis. Int Forum Allergy Rhinol. 2018 Feb;8(2):108-352.
  4. Campos J, Heppt W, Weber R. Nasal douches for diseases of the nose and the paranasal sinuses – a comparative in vitro investigation. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2013 Nov;270(11):2891-9.
  5. Plaas M, Kasenõmm P. Rinosinusiidi diagnostika ja ravi – ülevaade ravijuhenditest ja konsensusdokumentidest. Eesti Arst 2017; 96(10):597–604
  6. Lam K, Tan BK, Lavin JM. Comparison of nasal sprays and irrigations in the delivery of topical agents to the olfactory mucosa. Laryngoscope. 2013 Dec;123(12):2950-7.
  7. Olson DE, Rasgon BM, Hilsinger RL. Radiographic comparison of three methods for nasal saline irrigation. Laryngoscope. 2002 Aug;112(8 Pt 1):1394-8.